Bashar al-Assad i premton Putinit 40,000 ushtarë sirianë për të luftuar në Ukrainë


Presidenti sirian Bashar Assad ka premtuar se do t’i sigurojë Federatës Ruse rreth 40,000 militantë për luftën në Ukrainë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës të enjten pasdite.

Sipas inteligjencës ukrainase, armët dhe pajisjet e tjera do të transferohen në Rusi dhe Bjellorusi nga Siria në të ardhmen e afërt, thuhet në deklaratë, përveç rreth 40,000 militantëve.

Një raport i 13 marsit nga inteligjenca ukrainase tregoi se Rusia kishte hapur tashmë 14 qendra rekrutimi në të gjithë Sirinë, në Damask, Alepo, Hamma, Raqqa dhe Deir ez-Zor, në mënyrë që të forconte forcat e saj.

Baby Boo