Anija gjigante përplaset me urën (video)

Një anije cisternë gati shkatërroi një urë që lidh aeroportin Osaka Kansai me kontinentin japonez. Përplasja ndodhi pasi Japonia është goditur nga tajfuni më i madh në 25 vjet.

Baby Boo Tinex

Në një video dramatike, anija mund të shihet e thyer kundër urës. Anija, e cila peshon më shumë se 2500 ton, shkaktoi dëmtime të mëdha në urë, por asnjë nga ekuipazhi i saj nuk u plagos.

Ndërkohë, reshjet masive të shiut shkaktuan përmbytje edhe të aeroportit. Të gjitha fluturimet janë pezulluar.

Tajfuni “Jebi” goditi të dielën Japoninë dhe është stuhia më e fortë që ka goditur vendin në 25 vjet. Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë u plagosën, ndërsa “Jebi” solli erëra të dhunshme në perëndim të vendit. Agjencitë meteorologjike kanë paralajmëruar për rrezikun e rrëshqitjes së dheut, përmbytjeve dhe tornadave.

Restorant Lumare