Albin Kurti akuzon Richard Grenellin për ndërhyrje në punë të brendshme të Kosovës

Mediumi britanik, The Guardian, ka bërë një intervistë me kryeministrin në detyrë të Kosovës, Albin Kurti. Në këtë intervistë, Kurti shpreh qëndrimet e tija ndaj të dërguarit Special të Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, dhe e akuzon këtë të fundit për ndërhyrje në punë të brendshme.

Baby Boo

Me titullin ‘’Kryeministri në detyrë i Kosovës akuzon të dërguarin e Trump për ndërhyrje në punë të brendshme’’ The Guardian shpalos intervistën që është bërë me anë të videos.

“Albin Kurti pretendon se Richard Grenell është përfshirë duke shtyrë përpara votimin që rrëzoi qeverinë”, shkruan The Guardian.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka nisur një sulm të ashpër ndaj drejtorit të shërbimit sekret kombëtar të Donald Trump, duke e akuzuar atë për ndërhyrje në politikën e vendit dhe për ndihmë në rrëzimin e ish-qeverisë së tij me qëllimin për të dhënë një fitore të shpejtë diplomatike për Trump.

Kurti po qëndron si kryeministër në detyrë pasi partnerët e tij të koalicionit u kthyen kundër tij në një votim parlamentar muajin e kaluar që u mbështet nga diplomatët amerikanë. Përpjekja u prit me mosbesim midis shumë kosovarëve, të cilët dëshironin që qeveria të përqëndrohej në luftimin e koronavirusit.

Kurti pranoi se kriza kishte një dimension lokal, por akuzoi Richard Grenell, i cili është duke punuar në një marrëveshje të mundshme që Serbia të njohë Kosovën, se ishte “përfshirë direkt” duke bërë presion për votë, thotë tutje mediumi prestigjioz.

“Qeveria ime nuk u përmbys për asgjë tjetër, por thjesht sepse Ambasadori Grenell ishte me nxitim për të nënshkruar një marrëveshje me Serbinë,” tha Kurti në një konferencë për shtyp të mbajtur përmes videos nga Prishtina.

Një besnik i Trump, Grenell është ambasadori amerikan në Gjermani dhe gjithashtu u emërua kohët e fundit si drejtori i detyrës për inteligjencën kombëtare, duke koordinuar punën e 17 agjencive të inteligjencës amerikane. Ai më parë shkaktoi polemikë në Berlin duke thënë se dëshironte të “fuqizonte” forcat e djathta në Evropë.

“Ajo që atij (Grenell) i duhet është një marrëveshje e shpejtë për të treguar se ata mund të rregullojnë krizat në botë, ndoshta në kontrast me Clintonët, Bushët dhe Obaman, pa ndonjë ndërhyrje ushtarake, dhe kjo mund të paraqitet si një sukses në këtë vit zgjedhor, ”Tha Kurti.

Ai akuzoi Grenellin se ishte i interesuar për përmbajtjen e çfarëdo marrëveshje dhe se ishte përqendruar vetëm në marrjen e “nënshkrimit në fund të letrës” sa më shpejt të jetë e mundur.

Pas dështimit të Trump për të bërë përparim në një marrëveshje me Korenë e Veriut ose në Lindjen e Mesme, është e mundur që Shtëpia e Bardhë tani e sheh se Ballkani si basti më i mirë për një përparim diplomatik, por koha po mbaron para zgjedhjeve të nëntorit.

Beogradi nuk pranon të njohë pavarësinë e Kosovës, e cila u nda nga Serbia pasi një sulm i përgjakshëm nga Beogradi shkaktoi një fushatë bombardimesh në Nato në 1999.

Një marrëveshje, idealisht do të hapte rrugën që Kosova të zërë një vend në OKB dhe që të dy vendet të bëhen anëtare të BE’së në të ardhmen. Aspekti më i diskutueshëm i diskutimeve ka qenë biseda për një shkëmbim të mundshëm të territoreve. Bisedimet paralele midis dy vendeve janë zhvilluar nën kujdesin e BE’së.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është dëshmuar më i pritshëm sesa Kurti për propozimet e SHBA’së, dhe të dielën Grenell shkroi në Twitter se kishte folur me Thaçin dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vučić, “për të bërë të qartë se ata duhet të fillojnë të ndërtojnë besim sot në përgatitje” për dialog. Ai mohoi që ai ose dikush tjetër në diskutime kishin përmendur një shkëmbim të tokës.

Thaçi ka shkruar në Twitter të dielën se do të formojë një qeveri të re këtë javë, megjithëse është e paqartë nëse ai mund ta bëjë këtë me kushtetutë pa zgjedhje të reja. Kriza e Covid-19 do të duket se do të bënte zgjedhje dhe çdo protestë madhore kundër situatës tani për tani të pamundur.

“Ata shpresojnë që koronavirusi të zgjasë dhe njerëzit do të duhet të qëndrojnë brenda”, tha Kurti. Që nga e hëna, Kosova kishte 561 raste të konfirmuara të koronavirusit, me 12 vdekje.