fbpx

AGK dënon thirrjen publike për masakrim të gazetarëve

Asociacioni i gazetarëve të Kosovës (AGK), ka reaguar ndaj thirrjes publike që ka bërë gazetari nga Tetova, Emir Hamzai, për masakrimin e gazetarëve të Periskopit dhe Indeksonline të premten.

Ai kishte bërë thirrje publike për masakrim të gazetarëve të Periskopi dhe Indeksonline në stilin e “Charlie Hebdo” që kishte ndodhur në Francë para disa vitesh.

Sipas AGK-së, gjuha e përdorur e Hamzait është shumë e rrezikshme dhe i kontribuon gjuhës së urrejtjes dhe përçarjes, dhe si e tillë është e dënueshme ligjërisht.

Nga ky institucion është kërkuar që institucionet relevante të merren me rastin, përderisa ka bërë të ditur se njëri prej pronarëve të mediumit të përmendur në statusin e Hamzajt, tashmë ka nisur të ndjek rrugën ligjore ndaj gazetarit në fjalë.

Më poshtë gjeni reagimin e plotë të AGK-së.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka pranuar me shqetësim lajmin se gazetari shqiptar nga Tetova, Emir Hamzai, ka bërë thirrje publike për masakrim të gazetarëve të portaleve Periskopi dhe Indeksonline në stilin e “Charlie Hebdo” që kishte ndodhur në Francë para disa vitesh.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.