fbpx

Polici nga Maqedonia ngacmon vajzën duke përdorur të dhëna të sistemit (FOTO-FAKTE)

Nacmimet nga pjestarë të policisë që skandalizuan opinionin të rastit të Kosovës dhe Shqipërisë nuk janë të vetmit por, ato vetëm se i kanë trimëruar vajzat e reja të cilat janë pjesë e këtyre shantazheve nga zyrtarë policorë ta denoncojnë hapur problemin e tyre.

Rasti i fundit që është denoncuar në Pa Censurë ka të bejë pikërisht me policin nga Maqedonia i cili punon në pikën kufitare në Tabanoc, e që ka shfrytëzuar mundësinë e tij për qasje në sitemin e kontrollit ku me ç’rast ka keqpërdorut të dhënat personale, fotografitë e sistemit dhe informacionet tjera për ta ngacmuar për më tepër se një vit të rejen!

Në denoncim shkruhet: ” Polici (të dhënat e tij janë të njohura për redaksinë por do të jepen fillimisht para organeve kompetente) i cili njëherit është edhe i fejuar por, ka ngacmuar për më tepër se një vit vajzën … të cilës i ka dërguar fotografi nga sistemi i kontrollit, të dhëna se nga ka udhëtuar e shumë detjae tjera të cilat vazhdimisht e kanë shqetësuar vajzën. Ajo rastin e ka paraqit tek familjarët e saj të cilet ja kanë bërë me dije policit që veprimet e tij janë të pahijshme ku kanë kontaktuar edhe prindin e policit si dhe të fejuarën e tij. Nuk e kanë ndaluar këto paraqitje policin që të ndalojë duke i shkruar dhe duke e ngacmuar, ku dihet që përdorja e të dhënave të sistemit për interesa personale janë një vepër e rëndë penale e cila ndëshkohet nga 1 deri më 5 vite prapa grilave”

Më poshtë kemi të plasuar vetëm një nga fotografitë ku punonjësi i policisë ka përdorur të dhënat e sistemit të kontrollit ku ka marrë fotografitë e vajzës që ka udhëtuar jashtë shtetit dhe është regjistruar nga kamerat për ta ngacmuar.

 

 

 

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.