fbpx

Një dokument thotë se pavarësia e Shqipërisë u bë me leje të Turqisë (VIDEO)

Me 28 nëntor1912, Shqipëria shpalli pavarësinë e saj nga Perandoria Osmane.

Sipas historisë kjo perandori u mundua ta pengojë një veprim të tillë të shqiptarëve duke mos i përjashtuar as luftimet.

Por, ndryshe thotë një dokument i vjetër, që u zbulua nga Dr. Mehmet Tutuncu, që ka hetuar arkivat osmane, e i cili u publikua nga Gazeta turke pro-qeveritare, “Milliyet”.

Sipas tij, Perandoria Osmane, ishte në dijeni, bile edhe dha leje që Shqipëria të pavarësohej.

Pamjet: Klan Kosova

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.