Muki leksion maqedonasve: “Еве што е патриотизам!”

Deputeti i LSDM-së, Muhamet Zekiri ka një leksion për patriotizmin:

Ja postimi i tij i plotë në gjuhën maqedonase

Патриотизам е кога им го градиш патот на идните генерации, правејќи држава признаена од сите на која граѓаните се горди, не штедејќи се себеси.

Патриот си кога се грижиш за она што доаѓа утре. Патриот си кога ќе ја обезбедиш и заштитиш подобрата иднина.

Патриот си ако го сакаш најдоброто за својата земја, за своето семејство, за луѓето околу себе.

Патриот си ако ја сакаш иднината, изградена врз цврстите, врз добрите темели на минатото.

Време е Македонија да направи историја и забрзано да продолжи по патот кон посветла иднина. Ова е нашата шанса.

Oдговорот на таа шанса треба да го дадеме заеднички. Никој нема наместо нас да донесе одлука.

Пред нас имаме можност да застанеме гордо и да гласаме за нашето место во братството на европските народи, во Европската Унија, и да застанеме рамо до рамо, рамноправни со најсилните земји на светот, членки на НАТО.

Европската Унија и НАТО не повикуваат.

Бидете горди на тој факт!

Време е за нова правилна одлука, време е да излеземе ЗА европска Македонија.

ZПатриотски е да се грижиме за подобра иднина – Да живее европска Македонија!

Честит 8 Септември!!!

Baby Boo