Kurti: Bush do të mbajë një vend të nderuar në historinë e shqiptarëve

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e ish-presidentit të SHBA-ve, George H.W. Bush, veprën e të cilit e ngre lart.

Kurti përmes një postimi në Facebook ka shkruar se Bush do të mbajë një vend të nderuar e do të respektohet në historinë e shqiptarëvve, njofton Klan Kosova.

Përveç kontributit të tij për shqiptarët, Kurti ka përmendur edhe meritat e tij për bashkimin e Gjermanisë dhe investimin e tij të vazhdueshëm në në forcimin e Bashkimit Evropian e të NATO-s.

Ky është postimi i plotë i Kurtit:

Sot morëm lajmin pikëllues për vdekjen e presidentit të 41-të të ShBA-ve, z. George H.W. Bush. Në fund të vitit 1992, kur në Kosovë represioni dhe mizoria e aparatit shtetëror të Serbisë ishin në kulm, presidenti G.H.Ë. Bush i dërgoi një mesazh të fortë tiranit serb, Milosheviqit, ku i thoshte se në rast se Serbia shkaktonte konflikt në Kosovë, ShBA-të ishin të gatshme të ndërhynin ushtarakisht në Kosovë madje edhe në Serbi kundër Serbisë e në mbrojtje të Kosovës.

Për këtë arsye presidenti George H.W. Bush do të mbajë një vend të nderuar e do të respektohet në historinë e shqiptarëve.

Ai ishte një veteran i dalluar i Luftës II Botërore, një diplomat i niveleve më të larta, një ndër aktorët kryesorë meritorë për rrëzimin e perdes së hekurt dhe për demokratizimin e Evropës Lindore. Bashkë me kancelarin gjerman Helmut Kohl ai u angazhua për bashkimin e Gjermanisë, dhe vazhdimisht investoi në forcimin e Bashkimit Evropian e të NATO-s.
Si një politikan i moderuar, e partizan i demokracisë, ai nuk binte pre e dëshirës për demonizimin e opozitës, e në sferën ndërkombëtare, edhe pse në krye të vendit më të fuqishëm në botë, ai nuk qeveriste me arrogancë. Sipas fjalëve të tij ai ëndërronte një botë ku “i madhi e respekton të voglin e nuk i imponohet”.

Sot, e ngushëllojmë familjen Bush.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.