Maqedoni, gjyqtarët votuan të marrin rritje prej 35%

Loading...

Në seancën e sotme, Këshilli i Buxhetit të Gjykatës vendosi që gjyqtarët dhe anëtarët e Këshillit Gjyqësor të marrin pagën e parashikuar prej 35% të parashikuar si shtesë për pagë.

Sindikata e punëtorëve të administratës reaguan për vendimin e këtillë dhe e vlerësuan si të turpshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ata e quajnë të turpshme, sepse, siç informojnë, Këshilli i Buxhetit të Gjykatës është dashur të marr vendim të kthehen paratë e të punësuarve nga gjykata të cilët në vitin 2016 në mënyrë joligjore janë marrë gjatë kohës së grevës në gjykata.

“Sot Këshilli i Buxhetit të Gjykatës e solli vendimin më të turpshëm në historinë e gjyqësisë në Republikën e Maqedonisë. Këshilli i Buxhetit të Shtetit miratoi vendim për pagesën e shtesave të rrogave për gjyqtarët prej 35% me çka gjyqtarët do të marrin rritje prej 21.000 denarë, që do të jetë për 85% më e lartë nga rrogat e rregullta që marrin të punësuarit në shërbimin e gjykatës”, reagojnë nga Sindikata e Punëtorëve të Administratës./Telegrafi/

Loading...
Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.