Humb jetën një tjetër gazetar saudit

Një gazetar tjetër disident thuhet se është torturuar dhe ka humbur jetën në Arabinë Saudite. Kështu së paku shkruajnë disa media botërore.

Sipas DailyMail, përcjell Telegrafi, thuhet se Turki Bin Abdul Aziz Al-Jasser ka humbur jetën prapa grilave një muaj pasi Jamal Khashoggi u ther në konsullatën e Stambollit në mbretëri.

Po sipas këtij mediumi, The New Khaleej ka njoftuar për rastin e Al-Jasser të shtunën duke cituar burimet e të drejtave të njeriut. Raporti nuk është konfirmuar.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se qeveria saudite beson se Al-Jasser fshehurazi drejtoi një llogari në Twitter të quajtur Kashkool, e cila ekspozonte shkeljet e të drejtave të njeriut nga zyrtarët dhe rojet.

 

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.