Reagon ministri Filipçe për sulmin ndaj motrës medicinale

Një motër medicinale herët në mëngjes është sulmuar verbalist dhe fizikisht nga familja e një pacienti i cili ka humbur jetën në Klinikën për anestezion, reanimim dhe mjekim intensiv (KARIL), njfton Shenja.
Incidenti ka ndodhur para hyrjes në vendin e punës në repartin për kurim intensiv, ndërsa rasti është dënuar nga udhëheqja e Klinikës, Maja Mosova si dhe ministri i Shëndetësisë Venko FIlipeçe.
“Motra medicinave nuk ka marrë lëndime të rënda trupore. Ajo tani do të lëshohet për kurim dhe do të këshillohet si më tej të vazhdoj pas këtij incidenti. Sot punohet në kushte të rëna. Shumë shpesh na ndodhinë sulme të këtilla. Apelojmë për mbrojtje më të madhe”, ka thënë doktoresha Mojsova.
Ministri Veko Filipе ka dënuar aktin dhe ka thënë se mënyra e tillë nuk është e duhura për të komunikuar e as që zgjidh ndonjë problem.
Filipçe ka thënë se ka biseduar me ministrin për punë të brendshme për të gjetur mundësi për të rritur sigurinë në repartin e KARIL-it.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.