Studentët francezë ulin flamurin në Kretë, grekët akuzojnë menjëherë shqiptarët

Një incident (nëse mund të konsiderohet i tillë) me flamurin grek në një varkë në ishullin e Kretës, ka shkaktuar reagime dhe në qendër të vëmendjes janë vënë përsëri shqiptarët.

Disa nxënës francezë, që kishin udhëtuar drejt Kretës nga Franca, kishin ulur flamurin grek nga një shtyllë.

Qytetarët e rastit fotografuan këtë moment, duke shkruar me zemërim në rrjetet sociale se pas këtij akti ishin shqiptarët.

Kjo, e nxitur edhe nga klima tensionuese mes dy vendeve për shkak të ngjarjes me Kostandino Kaçifas. Mediat greke nuk hezituan ta pasqyronin lajmin, dhe pa bërë verifikimin më të vogël, shënjestruan shqiptarët si autorët e këtij incidenti.

Por, duket se kjo situatë është sqaruar. E përditshmja greke “I Efimerida” shkruan se personat që mendoheshin të ishin shqiptarë për uljen e flamurit grek, në fakt janë francezë, pjesë e një grupi prej 40 nxënësish që kishin shkuar në ishullin e Kretës.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.