​Njihuni me 7 përfitimet shëndetësore të qershive

Qershitë jo vetëm që kanë vlera ushqyese, por i përkasin frutave që e mbrojnë shëndetin në përgjithësi. Nëse konsumoni rreth 21 qershi do të merrni më pak se 100 kalori. Më poshtë ju listojmë shtatë arsyet, pse duhet t’i konsumoni qershitë:

Baby Boo

1.Qershitë janë një burim i rëndësishëm i antioksidantëve dhe përbërjeve anti-inflamatore. Ata ngadalësojnë plakjen dhe parandalojnë sëmundjet kronike si sëmundjet e zemrës, kanceri, Alzheimeri, diabeti dhe mbipesha.
2.Mbrojnë nga diabeti. Karakteristikat e tyre anti-inflamatore ndihmojnë shëndetin e përgjithshëm, por veçanërisht për shkak të indeksit të ulët të glykozës ato janë një mburojë kundër diabetit, pasi stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak.

3.Rregullojnë ciklin e gjumit. Qershitë janë një nga burimet e pakta dietike të melatoninës, hormonit që rregullon ciklin e gjumit dhe zgjimit.
4. Lehtësoni dhimbjen e artritit: Shumë studime sugjerojnë se ngrënia e qershive është e dobishme për njerëzit me artrit. Konsumimi i rregullt i qershive ose lëngut të qershisë mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjeve së kockave.

5.Ul rre*zikun e infeksioneve urinare. Një studim tregoi se njerëzit me infeksion që konsumuan qershi vetëm për dy ditë panë një përmirësim prej 35% të simptomave krahasuar me ata që nuk i konsumuan.
6. Ulin nivelet e kolesterolit në gjak. Konsumimi i lëngut të qershisë ndihmon në uljen e kolesterolit total, përfshirë kolesterolin “e keq” LDL. Për çdo ulje 1% të kolesterolit, rreziku i sëmundjes së zemrës zvogëlohet me 2%.
7. Reduktojnë dhimbjen e muskujve pas ushtrimeve gjimnastikore. Qershitë brojnë nga dëmtimi i qelizave për shkak të stërvitjes dhe ndihmojnë në rindërtimin e muskujve.